субота, 21 січня 2017 р.

В гості до Люміка


КЗ «НВК Сватівська ЗОШ І ступеня - гімназія»




Всеукраїнська освітня кампанія
 для енергозберігаючого освітлення

В гості до Люміка

                                                       

         Підготувала і ровела
                                                                                           вчитель початкових класів
          спеціаліст І кваліфікаційної
       категорії
  Чабан Тетяна Семенівна
                         
2014 рік



В гості до Люміка
Мета:  уточнити поняття дітей про використання теплової та електричної енергії в побуті; формувати уявлення про енергетичні джерела й ресурси; виховувати дбайливе ставлення до витрачання енергії та потребу економного користування нею.

Обладнання: ілюстрації до бесіди про енергію; картки-«смайлики» з малюнками усміхненого й сумного обличчя; плакат для колажу; картинка Люміка і Свєтіка

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

II. Розкриття теми заняття
Загадка
 Провели під стелю
Дивовижний провід
Прикрутили склянку –
Загорівся вогник. (Лампа)

Вчитель. Ми сьогодні з вами підемо в гості до незвичайної лампи. Звуть її Люмік. Він приготував для вас багато корисної інформації та кілька випробувань. І якщо ви успішно подолаєте його завдання, то станете справжніми друзями Люміка. Згодні?
Тоді почнемо!
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Гра «Вгадай слово»
За першими звуками кожного малюнка скласти слово


           Е                Н                   Е              Р                Г                І                Я

Бесіда за малюнками  «Що таке енергія»
1)                Без чого не може прожити людина?





2)                Що таке енергія?






3)                Скільки потрібно одній людині енергії? (Багато.) Скільки людей живе на планеті?




4)                А чи вистачить енергії на всіх, якщо її не економити?




5)                І тоді в один жахливий день комусь не залишиться тепла, комусь води, комусь газу, а комусь світла



Висновок: енергію треба берегти як найцінніший скарб

6)                     Головні споживачі енергії



            водопровід          опалювальна система



            освітлення                побутова техніка

Гра «Впізнайте».

-         Назвіть прилади, які використовують енергію.
  Я завжди на мотузку
На столі чи у кутку,
До розетки як припнусь,
Мовби човен рушу в путь,
Згладжу хвилі всі, будь ласка.
Як я звусь? (електропраска)

Тато наш привіз улітку
Морозцю біленьку скриньку
І тепер ця біла скринька,
Служить влітку нам і взимку.




Береже продукти –
М'ясо, рибу, фрукти. (Холодильник)

Ось  машина – в ній насос.
Це -  звичайний…пилосос

Мама голову помила,
Потім…(феном) посушила
Може він порахувати,
 Може він пісні співати,
 Малювати і писати,
 Помилки перевіряти.

 Може він листа прийняти,
 З другом швидко нас зв’язати,
 Він багато чого може
 І завжди нам допоможе! (комп’ютер )

Диво-скринька, в ній - вікно.
У вікні – щодня кіно. (телевізор)

Всередині горить, а по боках вода кипить. (Самовар)

Робота над оповідання «Недбайлива Тетянка»
-         - Чому мама назвала Тетянку недбайливою?
Сьогодні Тетянка не пішла до школи. У неї трохи болить горло. Мама дозволила Тетянці побути один деньок вдома, щоб не захворіти серйозно.
Зранку мама й тато Тетянки пішли на роботу, а дівчинка залишилася вдома сама. І вирішила Тетянка поводитися так, як їй хочеться. Спочатку вона ввімкнула світло у всіх кімнатах. «Хай буде видніше!» — подумала дівчинка. Потім Тетянка ввімкнула телевізор, подивилася мультики й не вимкнула його.
«Хай балакає,— вирішила Тетянка.— А то мені нудно вдома самій».
Коли увечері батьки повернулися додому, вони побачили таку картину: всюди було включене світло, у залі працював телевізор, на кухонній газовій плиті розривався від свисту чайник, що хтозна відколи кипів, із крану тоненькою цівочкою стікала вода, а Тетянка безтурботно сиділа перед комп’ютером у своїй кімнаті і гралася в нову гру.
Тато чомусь нахмурився, а мама серйозно і строго сказала: «Не думала, що ти, Тетяно, у нас така недбайлива!» «Чому? — здивувалася дівчинка.— Я ж нічого не поламала, не зіпсувала!» А й справді — чому?

Психологічний практикум «Дай оцінку й поясни!»

Діти отримують картонні «смайлики» із зображеннями радісного й сумного обличчя.  Ігрове завдання: послухати різні  випадки щодо ставлення до енергоресурсів, дати їм оцінку, показуючи «позитивний» або «негативний» «смайлик».






Матеріал для гри

Ситуація 1. Артемко — завзятий меломан. У кожній кімнаті квартири Артема звучить якась музика: у залі по телевізору йде концерт, у дитячій кімнаті в комп’ютері миготять музичні відео-кліпи, а в кухні з радіоприймача лунає гучна мелодія.

Відповідь учня. Артем чинить нерозумно та неекономно. Якщо він так любить музику, то може увімкнути щось одне і не витрачати зайву електрику.

Ситуація 2. Марійка, ідучи до школи, обходить увесь дім і ретельно перевіряє: чи не забула вона скрізь вимкнути світло й непотрібні електроприлади (наприклад, праску), чи добре закрила крани на кухні та у ванній, чи не залишила увімкненим газ на плиті.

Відповідь учня. Марійка — молодчинка. Вона дбайлива й бережлива дівчинка, адже стежить за тим, щоб електрика, тепло й вода не витрачалися даремно. Ще Марійка дбає про безпеку житла — адже іноді увімкнені без нагляду електроприлади спричиняють пожежу, а відкритий кран призводить до «затоплення» квартири й сусідів знизу.

Ситуація 3. Володя вирішив набрати води у ванну, щоб покупатися. Він відкрив обидва крани і пішов до своєї кімнати. Раптом задзвонив телефон: це зателефонував Володі його однокласник Мишко. Володя, забувши про все, почав з товаришем тривалу розмову.

Відповідь учня. Володя неправий. Якщо відкрутив кран у ванній, то треба пильно стежити за тим, щоб вода не перелилася через край, а не займатися іншими справами. Поведінка Володі говорить про даремне витрачання такого важливого ресурсу, як вода, і про небезпеку затоплення квартири.

Ситуація 4. Алла поставила чайник на газову плиту, щоб закип’ятити воду. Алла знає: коли чайник закипить, він засвистить. Але дівчинка чекає цього в кухні, бо вважає, що в іншій кімнаті вона може не почути сигналу чайника.

Відповідь учня. Алла чинить добре, вона уважна й бережлива. Якщо покинути чайник на плиті, він може википіти або окріп може виплеснутися із чайника й погасити газ — це небезпечно. Алла дбає про розумне використання газу і власну безпеку.

Ситуація 5. Ніна, йдучи зі своєї кімнати на кухню вечеряти, залишає в ній світло невимкненим. На запитання мами, чому вона так вчинила, Ніна відповідає: «Я ж за десять хвилин знову повернуся сюди, навіщо ж вимикати світло?»



Відповідь учня. Ніна поводиться нерозважливо: не слід витрачати електроенергію даремно. Виходячи з кімнати, світло потрібно вимикати, бо на той час, як у приміщенні нікого немає, воно там непотрібне.


Знайомство з подругою Люміка – Свєтіком
- Найчастіше нам доводиться користуватися світлом, тобто електричними лампами. Я хочу вас познайомити з подругою Люміка. ЇЇ звуть Свєтік.

                            Із історії лампи
 А ви знаєте, що  звичайна електрична лампа, частка блискавки? Тисячоліттями люди спостерігали за блискавкою, чули грім. Спочатку не могли пояснити ці явища і було багато трагедій, пов’язаних з цим. Так під час дослідів від удару блискавки загинув російський вчений. І тільки 100 років тому люди навчились використовувати електричні сили  природи, примусили електрику служити собі.
Лампу винайшли більше 100 років тому, але  ще довго користувалися для освітлення плошками, каганцями, свічками, гасовими лампами. І тільки згодом їм на зміну прийшла електрична лампа.

Ознайомлення з різними видами лампочок
Показ енергозберігаючих лампочок
Люмік і Свєтік – лампи незвичайні, вони енергозберігаючі. Ці лампи економлять 30-50% електроенергії. Якби всі системи освітлення світу перейшли на енергозберігаючі технології, це б замінило працю 500 електростанцій.
В Україні економія витрати на електроенергію може складати 350 мільйонів гривень в рік.
У кожного вдома є спеціальний лічильник, який підраховує кількість використаної електроенергії, а щоб цю електроенергію заощадити,
Люмік і Свєтік хочуть дати вам поради.
Ось що можна зробити вже цього тижня – і не витративши жодної копійки!
1. Виключайте всі електроприлади, які не використовуються, та не залишайте їх у режимі очікування, оскільки навіть у режимі очікування вони споживають енергію. Це допоможе вам зберегти приблизно 80 гривень на рік. Не залишайте заряджатися мобільні телефони та ноутбуки всю ніч.

2. Протріть електричні лампи від пилу. Витерта лампа світить на 10-15% яскравіше, ніж запилена.

3. Не забувайте про природнє освітлення. Використання сонячного світла – це один  із найсуттєвіших резервів економії електроенергії. Використовуйте більше природнього світла, коли це можливо. На вулиці почало темнішати – подумайте, можливо, настав час для вечірньої прогулянки або вже час подумати про сон? Стало важко читати? Спробуйте сісти ближче до вікна або відкладіть читання на завтра.



4. Тримайте вікна чистими. Запилене скло може поглинати до 30% світла. Тримайте їх чистими.
А щоб ви в гостях у Люміка не сумували, він пропонує вам переглянути мультфільм «Добре світло»
Завдання по рядах:
І - Яке світло називають добрим?
ІІ – Чим заощадливіші енергозберігаючі лампи?
ІІІ – До чого може призвести неекономне використання звичайних ламп?
Перегляд  мультфільму

ІV. Підсумок. Створення колажу «Бережіть енергію»




Ми — господарі свого краю, тож давайте і вести себе по-господарськи, як вправні хазяї.
                        Щоб було світло в кожній хаті,
                        Не можна Люміка дратувати.
                        А треба пестити й оберігати
                        І зайве світло вимикати!
Для колажа:
 





























Немає коментарів:

Дописати коментар