понеділок, 30 січня 2017 р.

Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний. Василь Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі?»

Підготувала і провела: Семенова Л.М.


ТЕМА: Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний. Василь Сухомлинський «Який слід повинна залишити людина на землі?»
МЕТА: Продовжувати знайомити учнів з творчістю В.Сухомлинського, вчити розуміти текст, розвивати уміння виділяти головне і аналізувати, висловлювати свої міркування; збагачувати уявлення школярів про людяність; сприяти осмисленню філософського поняття «слід людини на землі».
ОБЛАДНАННЯ: портрет В.Сухомлинського, таблиці для розчитування, таблиці словникових слів, тема уроку, мікрофон, індивідуальні картки.
ХІД УРОКУ.

І. Організація класу.
Прийшла весна. Заглянуло сонечко у віконечко і покликало дітей пограти.
- А ви любити грати?
- Так (відповіді дітей).
- Грати будемо у класі. Для гри нам потрібно обрати ведучого. Він буде ігри вибирати, називати. Ну а я буду умови гри пояснювати.
- Хто з вас лічилочку знає? Хай порахує і на ведучого вкаже. (Один з учнів рахує, передаючи м’яч).
Приступаємо до гри:
М’яч один, а нас аж три:
Грав я сам,
І грав вдвох,
А тепер пограємо втрьох.
(Ведучий отримує картку з послідовністю ігор).
Ну, а тепер можна урок читання розпочати, граючи треба пам’ятати: «не викрикуй, не спіши, а подумай і скажи». Правильно, голосно, чітко відповідай і товариша уважно слухай.
ІІ. Вправи на вдосконалення навичок читання.
1. Вправи на формування уміння слухати і говорити. Гра «Перестав слова у реченні».
Учитель вимовляє речення і пропонує дітям змінити порядок слів. Учні вчаться виразно висловлювати речення, змінюючи логічний наголос і уточнюючий зміст.
Полетів літак у перший рейс.
Літак полетів у перший рейс.
У перший рейс полетів літак.
- З якого оповідання ці слова? («Гвинтик» В.Сухомлинський).
2. Перевірка домашнього завдання. Гра «розчитування».
А) перевірка швидкості читання. Гра «День-ніч» (Діти читають останній абзац сторінка 69 за тридцять секунд. Хто вклався в час?)
Б) вибіркове читання.
Знайдіть: іменник в однині, іменник чоловічого роду, іменник в множині, власний іменник, іменник істоту, іменник неістоту, іменник разом з прикметником.
3. Гра «Поміняй місцями».
Діти розглядають запис на дошці і знаходять слова в стовпчиках. Читають кожне слово у звичайному темпі, потім пришвидшено.
- Подумайте, як поміняти ці слова, щоб вийшло речення.
Н       С       Я       З       Л       П       З
А       Л       К       Е       Ю     О       А
         І        И       М      Д       В       Л
         Д       Й       Л       И       И       И
                            І        Н       Н       Ш
                                      А       Н       И
                                               А       Т
                                                        И       (Який слід повинна залишити людина
на землі)
- Яке це речення за метою висловлювання? (питальне).
- Утворіть розповідне і спонукальне.
(Людина повинна залишити слід на землі. – розповідне.
Людино, ти повинна залишити слід на землі. - спонукальне)
- Добре ви пограли. Ротик, оченята, вушка гарно до уроку приготували.
- А зараз ще раз прочитаємо питальне речення разом.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Чи можете відповісти на це питання?
- Вам допоможе у цьому оповідання В.Сухомлинського з такою ж назвою.

ІV. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського «Який слід повинна залишити людина на землі?».
1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.
А) вправи на розширення поля читання.
                                      ДО                       КІР
                            СТА                                       РИЙ
                   МАЙ                                                         СТЕР
         ОСТО                                                                          РОНЬ
ЗГА                                                                                                ДАЛАСЬ
ЖИ                      ТИ
                            ХЛО                                       ПЧИК
                   ЗНИ                                                          ЗУЮТЬ
         НАЙ                                                                            ЖЧИЙ
ВИПЕ                                                                                             СТУВАВ
Б) словникова робота.
- Доберіть синоніми до слова докір (осуд, звинувачування).
- Як ви розумієте слова осторонь (збоку, окремо, біля, коло), знизують плечима (рухом плечей виявляти здивування, нерозуміння), випестувати (дбайливо доглядати, виплекати).
- Доберіть антоніми до слів старий (молодий), докір (похвала), згадалась (забулась), найнижчий (найвищий).
2. Читання оповідання комбінованим способом. Гра «Буксир».
А) читання вчителем (до слів «…ніхто не пам’ятає такого чоловіка»).
- Про кого дізналися з прочитаної частини твору? (Про хлопчика, який виріс і на старості років повернувся в рідне село).
Б) читання оповідання учнями до кінця.
- Прочитайте, що запитав у Чоловіка один дід. (Діти читають мовчки тільки питальне речення «Що ж ти залишив після себе?»).
- Щоб дати відповідь на це питання, дочитайте оповідання до кінця.
3. Читання оповідання вголос ланцюжком по реченню.
- Подумайте, який слід залишив після себе Чоловік.
4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Чим був задоволений старий Майстер? Як про це пише автор? Прочитайте про вчинок хлопчика. Чи зрозумів він тоді те, що зробив погано?
- Як склалося життя хлопчика через багато років? Прочитайте.
- Як ви розумієте вислів «ні до чого не прихилявся – ні руками, ні душею»?
- Що згадав старий уже Чоловік на старості років?
- Яке в нього виникло бажання? Прочитайте, де була батьківщина Чоловіка? Як прийняло його рідне село?
- Що залишив після себе Чоловік на землі? Чи усвідомив він суть життя? Доведіть свою думку.
- Знайдіть в оповіданні зачин і кінцівку, зачитайте їх.
- Як називається частина твору, що залишилася?
5. Читання в особах.
- Скільки дійових осіб у творі? Хто з них є головним персонажем? Чому так думаєте?
6. Визначення головної думки твору.
- Який слід залишив Чоловік? Чи такий слід мав на увазі автор, даючи оповіданню заголовок?
- Поміркуйте, який слід мав на увазі автор, даючи оповіданню заголовок.
- Поміркуйте, який слід повинна залишити на землі людина (побудований будинок, добрі справи, посаджені дерева, виховані діти, вирощений урожай, складену пісню, написану книгу.) Це має бути така справа, яка б і після смерті людини нагадувала про неї іншим.
- Прочитайте прислів’я, що після оповідання. «Все трудом ставиться, все працею славиться».
«Все добре переймай, а злого уникай»
- Яке з них виражає головну думку оповідання?
7. Розвиток зв’язного мовлення. Гра «Мікрофон».
Учні висказують свої міркування «Який слід я хотів би залишити на землі».
- Я хочу, щоб всі ваші мрії здійснились. Думаю ви виростите гарними людьми.
V. Домашнє завдання: сторінка 69-71 читати, за опорними словами в зошиті на сторінці 51 переказувати оповідання та відповісти на питання «Який слід повинна людина залишити на землі».
VІ. Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів.
2. Заключне слово вчителя.
Тільки праця залишає слід на землі. Людське серце має бути відкритим для добра, людяності, щирості і любові.
Саме таким було серце Василя Сухомлинського – чудового письменника і учителя від Бога.
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі,
Слід не зможуть змести
Сиві і славні століття.

Таким повинно бути серце кожного з вас. Пам’ятайте, що ви – людина. «Людина, - стверджує В.Сухомлинський,- народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».



Немає коментарів:

Дописати коментар