понеділок, 30 січня 2017 р.

РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧ НА РУХ.

Підготувала і провела: Семенова Л.М.

ТЕМА: РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧ НА РУХ.

МЕТА: На основі дослідження графічних моделей руху на числовому промені та вкладанні таблиць виявити залежності між величинами, які характеризують рух тіл – швидкістю, часом і відстанню та вчити використовувати формули, котрі виражають ці залежності при розв’язанні задач на рух; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення; виховувати вміння працювати групами.

ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ: таблиця з послідовністю розв’язку задач, схема та таблиця до гри «Обчислювальні машини», таблиця формул до задач на рух, малюнки героїв з мультфільму «Ну, постривай!» Заєць і Вовк.

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ: таблиця до задачі №4, схема до задачі №5, картки оцінювання для експертної служби.

ХІД УРОКУ.

І. Організація класу.
Дзвоник покликав нас у клас,
Урок математичний розпочати час!
Всі готові до уроку?
То ж вирушаємо в дорогу.

ІІ. Самовизначення до навчальної діяльності.
(Вчитель виходить за двері і повертається з конвертом)
До нас необізнаний об’єкт завітав,
Ось цього листа віддав!

ЛИСТ: «Любі діти, тут зашифровані помічники ваші,
Які допоможуть вам задачі розв’язати.
Але спершу треба в гру «Обчислювальні машини пограти,
таблицю множення згадати.
Шифр вам хочу показати:»


а

:4

<6

*5               *9

х


а
4
8
12
16
20
24
28
32
36
х
5
10
15
20
25
54
63
72
81

ь
а
є
з
ц
к
в
в
О

20
10
15
25
5

72
81
63
54
З
А
Є
Ц
Ь
В
О
В
К

(Діти ланцюжком рахують, записуючи відповіді, складають слова)
Цих героїв ви впізнали,
Вони весь час один від одного тікали.

ІІІ. Актуалізація знань.

Заєць від Вовка тікав,
45м за 5с подолав,
А Вовк доганяв 42м за 6с пробігав.
Як ви гадаєте Вовк Зайця догнав?

Чи можна одразу відповідь сказати?
А може потрібно спочатку проблему розв’язати?
(Відповіді дітей. Спочатку треба знати скільки метрів пробігли Заєць і Вовк за 1 секунду. А потім порівняти).

ІV. Створення проблемної ситуації.

- Як цю величину можна назвати? (швидкість)
- Що таке швидкість? (відстань, пройдена за одиницю часу)
- Як ще можна сказати, що таке швидкість? (формулою V=S:t)
- Що таке формула? (правильна рівність, яка установлює взаємозв’язок між                                                                              величинами)
- Між якими величинами установлює взаємозв’язок ця формула? (V,S,t)
- Яку формулу ми використовуємо в нашій задачі? (формули з’являються на дошці S=V*t; t=S:V; V=S:t)

V. Проектування та фіксація нових знань.

- Проаналізуйте задачу (на дошці схема розв’язання задач; умова);
- Читайте задачу;
- Умова. Що нам відомо?
Уч.: У нас є Заєць і Вовк. Відомі їх час і відстань.
У Зайця відстань S=45м, час t=5с;
У Вовка відстань S=42м, час t=6с.

Уч.: Питання: Чи зможе Вовк Зайця догнати? Задача на порівняння. Рівномірний рух. Порівнюємо дві швидкості: Зайця і Вовка. Використовуємо формулу V=S:t.
Уч.: Розв’язання:         42:6=7м/с – швидкість Вовка;
                            45:5=9м/с – швидкість Зайця;
                            9-7=2м/с – швидше Заєць.

Уч.: Відповідь: Вовк Зайця не дожене. Рух з відставанням.

- Як повинна змінитися величина «швидкість», щоб Вовк догнав Зайця?

Уч.: Швидкість Вовка збільшиться.

- Подивіться на формулу: V=S:t. Що треба збільшити, щоб швидкість Вовка збільшилася?
- Коли частка збільшиться?

Уч.: Частка збільшиться, коли ділене більше, а дільник менше. Отже, відстань треба збільшити, а час зменшити. Якщо t=4с, тоді відстань кратна 4, можна взяти 44м. 44:4=11м/с - стане швидкість Вовка, і Зайця він дожене.

Уч.: А ще можна було в умові задачі поміняти місцями дані Вовка на дані Зайця. І тоді б швидше бігав Заєць.

- А зараз наші герої нагадують мультфільм «Ну, постривай!»

- Нам відпочити час.
(Фізкультхвилинка під музику «Ну, постривай» фізичні вправи)

VІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Разом з нашими героями продовжуємо урок. Як ви вже зрозуміли, на уроці ми будемо продовжувати розв’язувати задачі на рух, записуючі умову задач таблицею або схемою.

VІІ. Первинне закріплення нового матеріалу.

1. Завдання групам.
Для цього ми розділимося на дві групи. Одна буде впливати своїми балами на швидкість Зайця, а інша на швидкість Вовка. Та ще буде досвідчена експертна група, яка оцінить правильність та послідовність при розв’язанні задач. А в кінці уроку підведемо підсумок і з’ясуємо: хто ж швидший і кмітливіший: Заєць чи Вовк? (Даються різнорівневі задачі: слабша група «Заєць» за аналогією розібрання задачі. Групі «Вовк» - ускладнена задача.)
- Групі «Заєць завдання з.4 стор.68».
Заповнити таблицю. Спосіб розв’язання задачі – синтетичний – від числових даних до запитання.

S
V
t
Поїздом
?км
75км/год.
3год.
Йшов лісом
?км
4км/год.
2год.

- Розв’язання записати в зошити. Групі «Вовк» з.5 стор.68. За схемою розв’язати і записати задачу в книжці. Спосіб розв’язання задачі – аналітичний – від запитання до числових значень.

                            630км за 7год.

І                           ІІ                                  залиш.
t=2год.                       t=3год.                                   V-?
V=70км/год.       V=(70-20)км/год.                   V-?

2. Пояснення задачі 4 стор.68

Уч.: Починаємо з умови, що нам відомо: Іван Іванович долав відстань з дому до озера поїздом і пішки. Поїздом він їхав зі швидкістю 75км/год. 3години. Йшов лісом – 2 години зі швидкістю 4км/год. Отже ми можемо окремо знайти відстань, яку він проїхав поїздом і пройшов пішки. А потім скласти. Вийде вся відстань, яку подолав Іван Іванович від дому до озера.

3. Робота в зошитах.

- Відкрили зошити, записали задача, розв’язання. Працюємо разом з ведучим учнем. (1 учень пише і промовляє)
1) 75*3=225 (км) – проїхав поїздом;
2) 4*2=8 (км) – пройшов лісом;
3) 225+8=233 (км) Вираз: 75*3+4*2=233 (км)
Відповідь: 233км подолав Іван Іванович від дому до озера.

4. Розв’язання задачі 5 стор.68.

Уч.: Починаємо задачу з питання: з якою швидкістю має їхати автомобіль решту шляху, щоб дістатися до пункту призначення вчасно? Невідома швидкість. Щоб знайти швидкість треба решту шляху поділити на решту часу.
Решту часу ми можемо знайти одразу:
1) 7-2-3=2 (год.) – час;
А щоб знайти решту шляху, треба спочатку знайти перший шлях. Множимо першу швидкість на час:
2) 70*2=140 (км) – SІ
Потім знайти другий шлях. Множимо другу швидкість на час:
3) (70+20)*3=270 (км) – SІІ
І лише тепер по черзі відняти від усього шляху:
4) 630-140-270=220 (км) – S решта
Знаючи решту шляху і час, знаходимо швидкість:
5) 220:2=110 (км/год.)
Відповідь: 110км/год. Має їхати автомобіль решту шляху, щоб дістатися до пункту призначення вчасно.
(Експертна група виставляє бали за картками: по 2 бали на кожен номер, всього 10б.)
1. умова ++
2. розв’язання ++
3. відповідь ++
4. пояснення ++
5. робота групи ++
Всього: 10 балів.

VІІІ. Самостійна робота.

1. Гра «Бліц-турнір» (Робота в зошитах)
А) Метелик пролітає а км за 2год. Яку відстань він пролетить за 5год., якщо летітиме з тією самою швидкістю?
5*(а:2)

В) Заєць пробіг в км за 3год., а вовк пробіг ту саму відстань за 4год. У кого з них більша швидкість і на скільки?
в:3-в:4

В) Крокодил Гена проїхав 3год. Поїздом зі швидкістю км/год. І 2год. – автобусом зі швидкістю m км/год. Скільки всього кілометрів він проїхав?
n*3+m*2

Г) Черепаха Тортіла повзла 5год. Зі швидкістю с км/год. Усього вона має проповзти d км. Яку відстань їй ще залишилося проповзти?
d-с*5

2. Самоконтроль з взаємоперевіркою по еталону. (на дошці вирази не послідовно розміщені. Працюють парами.)

3. Підсумок.

ІХ. Рефлексія навчальної діяльності.

1.     Зафіксувати досягненні успіхи.
2.     Хто швидший і кмітливіший: Заєць чи Вовк?
3.     Оцінювання членів команд.

4.     Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар