вівторок, 31 січня 2017 р.

ЛИСТЯНІ ТА ХВОЙНІ ДЕРЕВА Конспект уроку для 1 класу з курсу «Природознавство»

ЛИСТЯНІ ТА ХВОЙНІ ДЕРЕВА
        Конспект уроку для 1 класу  з курсу «Природознавство»
Лілія Солопова, вчитель початкових класів        
КЗ «НВК Сватівська ЗОШ І ступеня-гімназія»
                                                                                                       
Тема   Листяні та хвойні дерева
Мета: доповнити і розширити уявлення учнів про різноманіття рослин ; учити порівнювати листяні та хвойні рослини, розрізняти рослини за виглядом за листям ;  розвивати спостережливість, увагу, мислення, уміння аналізувати, порівнювати, працювати в групах, парах ; виховувати дбайливе ставлення до природи
Обладнання : листочки з дерев вишні та черешні, гілочки сосни, ялини, скринька, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
v    Вправа «Синоптик»
- Яка зараз пора року ?     
- Який  місяць ? Яке число ? 
- Тепло чи холодно надворі ? Яка температура повітря ? 
- Який стан неба ? Чи були сьогодні протягом дня опади ?
Вчитель : Хоча надворі у нас холодна зима, та ми, діти, давайте перенесемось у майбутнє та помандруємо до літнього лісу.
Звучать голоси лісу. Учні заплющують очі та слухають вірш
v    Ліс – це диво, ліс – це казка.                            
Тож ходімо в ліс, будь ласка. 
В лісі є кущі і квіти, в нім сплели дерева віти,
Трави, ягоди, грибочки. В нім чарівні є листочки.
-       І ось нам зустрівся Лісовичок. Він охороняє ліс. Давайте повторимо правила поведінки в лісі.
v   Гра «Можна. Не можна»  (Заборонено в лісі…)
Ламати гілля дерев та кущів.                                                                            Пошкоджувати кору дерев. 
 Зривати в лісах квітки.                        
Кожного року садити дерево.                                                                                 Економно використовувати вироби з дерева.                                                     Розводити вогнища в лісі.
-           Найголовніше правило нашого маршруту  -
Прямувати стежками-доріжками, щоб не витоптувати  рослини
ІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці
-           Давайте покажемо Лісовичку. Що ми знаємо про рослини
1.   Фронтальне опитування
-         Що вивчали на попередньому уроці ?                                          
-  До якої природи належать  рослини?                                                         
-  На  які види діляться рослини?                                                            
-  За якими ознаками ми можемо визначити, що перед нами дерево ?         
-  Як довести що кущ – це кущ ?                                                         
-  Чим відрізняється трав’яниста рослина від куща ?
-           Лісовичок хоче побачити як ви вмієте працювати в парах.
2.     Робота в парах.  Кожна пара учнів отримує конверт з картками. На них зображені рослини. Необхідно назвати ці рослини, відокремити зайву картку.
-           А зараз ще одне завдання від Лісовичка
3.     Робота в групах (рядах). Дидактична гра «Продовж ряд»
Учитель називає три рослини однієї групи, а учні доповнюють ряд.
Дуб, тополя липа…                                                                                               Подорожник, барвінок, дзвіночки…                                                                  Смородина. Бузок, ліщина…
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності                                                 
Хто з вас бував у лісі ?                                                                                                     -  Які дерева ростуть у лісі ?                                                                                
-  А що ще росте у  лісі ?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
-           Лісовичок  приготував для вас загадки.
1.       Робота над загадками :
v  Взимку – чорний, навесні та влітку – зелений, а восени – жовтий. (Ліс)
v  Хто на зиму роздягається, а на літо одягається ? (Листяні дерева)
v  Чималеньким виростає,  міць з роками набирає.
Може жити сотні літ, має величезний рід.  (Дуб)
v  В неї гарні, пишні віти, і колючок не злічити.
Не байдужа до прикрас. На свята спішить до нас. (Ялина)
Слова-відгадки записані на дошці.
-           Як взаємопов’язані ці слова? Нам допоможе в цьому розібратися Лісовичок.
-           Сьогодні ми поговоримо про різноманіття рослин, дізнаємось, як їх класифікують.

ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА «Настрій живої природи»
Покажіть :
-         дерево, яке полікував дятел ;
-         дерево, що радіє сонцю ;
-         настрій дерева, коли після зими в нього з’являються нові листочки;
-         як дерево звільнялось від осінніх листочків.
Дякую усім деревцям !

V. Вивчення нового матеріалу
1.  Ознайомлення з поняттям «хвойні та листяні дерева»
-    Лісовичок приніс нам часточку лісу, в якому він живе. Про що він хоче нам розповісти ?
v Дослідження. Порівняння гілочок ялини та листочків листяних  дерев.
Висновок
Усі дерева можна розподілити на 2 групи : хвойні та листяні. Листяні дерева на гілочках мають пласкі зелені листочки, великі, як долонька людини. Наприклад, дуб, береза, тополя та інші. Листяні дерева скидають листочки восени, а навесні у них виростає нове молоде листя.
Хвойні дерева замість листочків мають зелені голочки. Наприклад, ялина, сосна, кипарис. На зиму ці дерева не скидають листочки. Про них говорять «вічнозелені». Чому? Поміркуйте? (Замість одних голочок відразу виростають нові.)

v   Допомога Лісовичку. Дидактична гра «Збери картинку»
Діти у групах збирають картинки-пазли із зображенням хвойного та
листяного лісу.

2.       Робота з підручником.
3.       Робота у зошиті з друкованою основою

ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА  Руханка
Травичка низенька-низенька,
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
То праворуч, то ліворуч нахиляє.
То вперед, то назад.
Пташки летять, відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.

VІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів
1.       Робота за малюнками  (слайди  4-5)
-         Розгляньте малюнки . Спробуйте визначити пору року за різними деревами.
-         Як називають дерева, у яких є листя ? Оберіть правильну відповідь :хвойні, листяні.
-         Що таке листопад ? (Це засіб пристосування рослин до суворих умов зими)
-         Навіщо дерева скидають листя ?
·        Так  дерева  захищаються від зимової посухи, адже листя випаровує багато вологи.
·        Дерева позбавляються  від отруйних речовин із землі та повітря.
·        Захищають тонкі та крихкі гілки від важкості снігу.

2.       Гра «Вчимося розрізняти хвойні та листяні дерева»
Учитель повідомляє учням назви дерев. Діти розглядають ілюстрації на слайдах, визначають вид дерева, аргументуючи свою думку.
Зображення  дерев : дуб, верба, береза, тополя, сосна, каштан, смерека.


3.       У світі цікавого
-       Дорогі другокласники, мандруючи лісом, Лісовичок прислухався до шелесту
дерев. Ось які секрети вони йому розповіли. (Скринька)

Секрет 1   Смачним корисним соком може з нами поділитись навесні немолода береза. Лижі, виявляється, також виготовляють з деревини берези.
Секрет 2   Дуб найдовше не скидає листя та може жити до 1000 років.
Секрет 3  Ось ця скринька  - з ялини – дерева, яке може жити до 200 років. Ялинки люблять рости біля «няньок» беріз, що захищають їх від променів сонця.
Секрет 4   Ви любите сувеніри ? Новорічні та інші роблять не лише із соснових шишок, а й з інших дерев ( знов таки з берези ).

4.       Повідомлення про деякі дерева
      Береза. Білосніжна береза. Скільки пісень. Віршів складено про неї! Часто про неї згадують у казках, загадках, приказках. З берези виготовляють фанеру, лижі, меблі, сувеніри. А береста? Це ж готовий природний папір!
Дуб.   Потужність і велична краса дуба приваблює всіх. Корені його глибоко йдуть у землю, і тому йому не  страшні жодні бурі. За старих часів із дуба виготовляли кораблі, а нині – меблі, паркет, вантажні вагони. Кору дуба застосовують у шкіряній справі. А якщо покласти декілька дубових листочків у банку із солоними огірками, то огірки стануть хрусткими, міцними, смачними.
Клен – бажаний гість усіх парків і вулиць міста. Його різьблене листя таке гарне під час осіннього листопаду! У клена міцна деревина. Її широко застосовують у токарній і столярній справі, в машинобудуванні, а також для виготовлення  музичних інструментів. У містах клен енергійно засвоює з повітря різні шкідливі речовини. Листя у клена восени червоніє.
Ялина – дерево, що знайоме нам з дитинства. Разом з ним напередодні Нового року до наших осель приходить казка. У ялиновому лісі можна сховатися спекотного дня, у ньому завжди похмуро і прохолодно. Живуть ялини дуже довго – до 200 років. З еластичної деревини ялини виготовляють скрипки, меблі, папір. Можливо книга, що лежить у вас на парті також зроблена із ялини.

Усі дерева – і хвойні, і листяні – потрібно берегти. Без них наша планета була б мертвою. Не затишно стало б усім, не було б такої краси і, звісно, чистого повітря.

5.            Бліцопитування
v  Як правильно назвати лист хвойного дерева ?
А)  колючка ;
Б)   голка ;
В)   хвоїнка
v  Яке з хвойних дерев скидає хвою на зиму ?
      А)   сосна ;
      Б)   модрина ;
      В)   ялина
v  У якого дерева є смачний сік ?
      А)   сосна ;
      Б)   ялина ;
      В)   береза

V. Підсумок уроку :
-   З якими двома групами дерев ми ознайомилися на уроці ?
-   Які головні ознаки листяних і хвойних дерев ви запам’ятали ?
-   Яке дерево застосовують для виготовлення лиж ?
-   З якого деревини яких дерев виготовляють музичні інструменти ?
-   Дякуємо  Лісовичку за цікаву інформацію.                                                                 

    А вам, діти, за роботу на уроці.

Немає коментарів:

Дописати коментар