субота, 21 січня 2017 р.

«Рослини. Що дають рослини людям»

КЗ «НВК Сватівська ЗОШ І ступеня - гімназія»


 «Рослини.
Що дають рослини людям»

Урок природознавства у 2 класі
із здоровязберігаючими технологіями

Підготувала вчитель початкових класів
Чабан Тетяна Семенівна
  
2015 – 2016 н. р.

Тема. Рослини. Що дають рослини людям. Ці рослини лікують нас

Мета: сформувати в учнів уявлення про різноманітність рослинного світу, про
  будову рослин; розкрити значення рослин у житті людини; виховувати
  дбайливе ставлення до рослин, бажання доглядати їх, охороняти

Обладнання: предметні малюнки рослин, роздатковий матеріал з насінням
     рослин, опорні схеми, плоди рослин, гербарій листків, набір      
     листівок «Лікарські рослини», сигнальні картки

Хід уроку

І. Організація класу
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1.     Учні сигналізують картками відповіді: червона – «ні», зелена – «так»
·        Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах
·        Під землею води немає
·        У повітрі вода є в рідкому, твердому і газоподібному станах
·        Вода не має запаху і кольору
·        З поверхні річок, озер, ставків вода випаровується
·        Щоб проросло зернятко, його треба кинути в асфальт
·        У ґрунті є поживні речовини
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1.     Робота над загадками (пояснити, що об’єднує відгадки)
·        Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Цих подружок звуть … (берізки)

·        Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю в вічі.
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)

·        Викупана в сонечку,
Стоїть собі донечка.
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток. (Липа)

Берізка, каштан, липа – дерева.
-         Які ще дерева ви знаєте?
-         Які з них завжди зелені?

За хатиною в садочку
У зеленому віночку,
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться. (Калина)

Мов їжак колючий,
Солодкий та пахучий.
Ягідку зірвеш –
Руку обдереш. (Аґрус)

Не вогонь, а пече. (Кропива)

Запалали в чистім полі
Квіти гарні всі, червоні.
То палає влітку так
Польовий червоний …  (мак)

Дерева, кущі, трави, квіти – це рослини.

-         До якої природи належать рослини?

IV. Вивчення нового матеріалу
1.     Розповідь вчителя
Так, навколо нас багато різноманітних рослин. Здається, що всі вони такі різні, одна на одну не схожі. Але насправді всі вони подібні одна до одної.
2.     Робота з опорними схемами.
-         Що в них подібне?
(коріння, стебло, листки, насіння і плоди)
-         Саме за цими ознаками ми впізнаємо рослину.
-         А що потрібно рослинам?
-         Для чого?
3.     Робота з таблицею
-         Де ростуть рослини? (На луках, у лісі, на полі, в саду, на городі)
4.     Пальчикова гімнастика   «Квіточка»
Руки підняти вгору, притулити одна до од­ної внутрішніми повер­хнями зап’ястків. Пальці витягнути, роз­вести й злегка зігнути.

V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Впізнай дерево за листками»
2.   Гра «З якої гілки плоди?»
3.     Робота в групах.
Завдання для груп на рухомому хребті
·        Вибрати і назвати рослини лісу
·        Вибрати і назвати рослини городу
·        Вибрати і назвати рослини поля
·        Вибрати і назвати рослини луків
·        За насінням впізнати рослину

5.     Гра «Що зайве?» (предметні малюнки)

·        Смородина, малина, береза
·        Кульбаба , сосна, васильки
·         
6.     Фізкультхвилинка
ПО ЯГОДИ
По чорниці вирушали,
Баночки всі прив'язали.
Нахилялись до кущів,
Брали ягоди мерщій.
А хто посуд весь набрав,
Той додому повертав.
7.     Бесіда «Що дають рослини людям?»
Робота з підручником
-         Навіщо потрібні рослини?

8.     Бесіда «Лікарські рослини»
1)    Робота над віршем
– Відвар якої лікарської рослини допоміг видужати комарику?

Бідолаха комар застудився:
З джерела холодної водиці напився.
Обмотав собі хусткою шию,
П’є гарячий відвар з деревію,
Бо дзижчати не може ніяк,
Лиш тихесенько чхає в кулак.

-         Які ще лікарські рослини знаєте?
-         Для чого вони існують?
(Показ ілюстративного матеріалу)

2)    Індивідуальні повідомлення
·        Липа
З неї виготовляють посуд, ложки, плетуть лапті. Липовий мед гарний на смак і володіє лікарськими властивостями. Використовують при застуді, при головному болі.
·        Ромашка
Росте тільки поблизу житла. Завезли її з Америки. Використовують її при застуді, при запалювальних процесах. Нею миють лице і полощуть волосся.
·        Малина
Росте в садах, на схилах, біля річок. Застосовувалась з глибокої давнини. Використовують її при застуді. Вона підвищує апетит. Нею фарбують волосся.

9.     Охорона рослин
-         Як треба ставитися до природи?

Все на землі , все треба берегти:
І птаха, й звіра, і оту травинку.
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо, врешті, ти – лише його частинка.
Я землі цієї паросток зелений
Я землі цієї крапля дощова,
Заплелись у мене, приросли до мене
Й жито, й дерево, і квіти, і трава.
Той, хто любить паростки кленові,
Хто діброви молоді ростить,
Сам достоїш людської любові,
Бо живе й працює для століть


VI. Підсумок уроку
1.     Хвилинка – цікавинка
·                   В лісах Австралії є незвичайне дерево. Його стовбур має форму пляшки. В стовбурі в дощовий час збираються великі запаси вологи, які під час засухи дерево поступово використовує.
·                   Найменше дерево в світі – вальс. Товсту колоду бальна, довжиною в 5 метрів, одна людина може легко нести на плечі, а тонка дощечка із бальна літає, піднімаючись вітром, наче аркуш паперу.
·                   Дивна рослина селагінела росте в Південній Америці. Під час засухи вона витягує з ґрунту своє коріння і скручує в клубочок. Коли цей клубочок, який гоне вітер, попадає в те місце, де достатньо вологи, він випускає корцнці і знову перетворюється в рослину, «прив’язану» до землі.

2.     Психогімнастика
Клумба   і  садівник
         Діти обирають ролі квітів на клумбі. Всі квіти зів'яли, бо давно не було дощу. Але нарешті прий­шов садівник і полив рослини. Вони підняли голівки, розгорнули пелюстки і стали надзвичайно гарними. Квіти вдячно усміхнулися садівникові, милуються со­бою  та  сусідами  по  клумбі. Виразні рухи: сісти навпочіпки, голову і руки опустити (квітка зів'яла); підняти голову, розпрями­ти  тулуб,   руки  підняти  (квітка  розквітла). Міміка: очі напівзаплющені, м'язи розслаблені, задоволена  посмішка. Гру можна продовжувати, пропонуючи ситуації: сонце гріє — сонце палить, спека — подув легенький вітерець — вітер став холодним, квіти замерзли — садівник  закрив  їх  від  вітру  і  т.д.






Немає коментарів:

Дописати коментар