вівторок, 31 січня 2017 р.

Поділ слів залежно від їх вживання.(урок-казка з української мови)

Підготувала
Вчитель 2-А класу
Долженко О.М.



Тема:   Поділ слів залежно від їх вживання.(урок-казка з української мови)

Мета:   Шляхом пошукової роботи підвести учнів до загального поняття про частини мови. Дослідити ознаки частин мови: назви предметів (їх імена), ознаки предметів (їх прикмети), дії предметів. Підвести учнів до самостійного виведення назв частин мови та постановки запитань до них.
Виховувати інтерес до мови, бажання більше дізнаватися про неї.
Розвивати уяву, фантазію.
Обладнання:       ляльковий театр, малюнок частинмови.

Хід уроку.
I.                  Мотивація навчальної діяльності

Нас до класу дзвоник кличе,
Починається урок.
Тож сідаймо всі зручніше,
Й робим в казку перший крок.
Девіз уроку:
Рідну мову треба знати!
В зошиті красиво й грамотно писати,
Виконувати все потрібно чемно,
Щоб читати було всім приємно.
II.               Актуалізація знань і фіксація труднощів

1)                 Велична, щедра і прекрасна мова.
Прозора й чиста як гірська вода.
Це України мова барвінкова,
Така багата й вічно молода.

        Як ви гадаєте, для чого ми вивчаємо мову?

2)                 Самостійна робота а картках.
        Перевірте свої знання. Візьміть картку, вставте пропущені букви.
        Поясніть орфограму, обгрунтувавши правилом.

(На екрані завдання).

  1. Де в...рба – там і вода.
  2. Ліс і вода – брат і с...стра.
  3. Кит ж...ве у морі, а кіт ж...ве в коморі.

        Де вперше ви познайомились із правилом?
(У Лісовій школі. Дізналися про нього із казок лісової школи).

3)                 Повідомлення теми і мети уроку
Учитель.        Якось я задумалась над рядками вірша В. Фетистова «Хто чого вчиться»:

Звірі в хащах лісових,
Риби в водах річкових,
Птиці поміж віток
Учать своїх діток.



        Вирішила, значить у лісі є також своя Лісова школа, де всьому навчаються лісові
        мешканці. Давайте умовно перенесемося у казку. Закрийте очі та уявіть незвичайний
        ліс. У ній Мудра Сова вчить своїх незвичайних учнів правильно себе вести, помічати
        навколо красу і навіть правильно говорити. А тепер відкривайте очі і ви знаходитесь у такому лісі.

(Звучить тиха музика. У ляльковому театрі звірята учні йдут до школи).

Білочка. Цікаво, я маю свою хатинку, маю де відпочивати, а чи мають свої хатинки слова, які ми записуємо на уроці?
Чи можуть вони десь відпочивати?

(Звірята захоплено вигукують).

Звірята. І нам цікаво. Давайте запитаємо про це у нашої вчительки.

Вчитель.  Сьогодні ми з вами на уроці також дізнаємося  на які ж частинки поділяються слова мови.

(Лісова школа. Звірята вітаються з Вителькою Совою і Білочка повторює своє запитання до Сови).

Лисичка. Розкажіть, будь ласка, де відпочивають слова, які ми використовуємо у свєму мовленні.

Ведмедик. Вони працюють цілий день і також втомлюються.

Їжачок. Їм потрібно обов’язково десь відпочивати.

Сова.  Я дуже задоволена вами. Якщо вас це цікавить і ви мене запитуєте, то це означає – ви стаєте все розумнішими.
Сьогодні ми з вами відкриємо ще одну таємницю мови. Наш ліс казковий. У ньому всі дерева загадкові. Одні з них мають невдомий вам секрет мови: місце відпочинку слів. А секрет вони відкривають, якщо ви виконаєте таке завдання:

(Учитель звертається до учнів: А ви хотіли б про це дізнатися? Учні висловлюють думки).

III.           Пошукова робота над виведенням нового матеріалу.

Сова. Вам потрібно розділити слова за схожістю на 4 групи:

(сніжинки, біленькі, падають, земля, легенькі, дерева, кружляють, на, у, землю, над)

(Учитель звертається до учнів і пропонує спробувати зробити такий розподіл слів.
Після висловлення думок учнями вчитель пропонує порівняти свої думки з думками казкових героїв.
Якщо учні не можуть, вчитель також пропонує заслухати думку казкових героїв у Лісовій школі.)

Білочка.          Я пропоную слова сніжинки, земля, дерева об’єднати в одну групу, тому що вони називають предмети, дають їм імена.

Їжачок.          А я пропоную слова падають і кружляють об’єднати в групу, в якій слова називають дії предметів.


Ведмедик.       А мені здається, що слова легенькі, біленькі дуже схожі між собою за називанням зовнішнього виду предметів.

Зайчик.           Мені дуже подобаються маленькі слова, нехай собі живуть разом.

Сова.               Ви правильно виконали завдання, тому отримуйте ці слова і підходьте до будиночку, щоб їх туди поселити. (Звірята поселяють слова в будиночки).

Учитель.        А як ви думаєте, як словам не переплутати свої будиночки?
                        Що вони повинні зробити для їх розрізнення?

(Якщо учні не можуть відповісти, то знову звертаємось до лялькового театру).

Білочка.          Мої слова будуть жити у будиночку, який я назву «Іменниками», адже вони дають імена предметам.
                        А пароль у них буде запитання Хто? Іде у мій будиночок?

Їжачок.          А мої слова будуть жити у будиночку, який я назву «Дієслова», вони ж дію предметів називають.
                        Паролем для моїх слів буде запитання «Що робиш

Ведмедик.       Мені здається, що моєму будиночку підходить назва «Прикметники», тому що вони розрізняють слова за певними прикметами. Мої слова будуть пропускати у свій будиночок лише слова, які відповідають на питання Який? Яка? Яке? Які?

Зайчик.           А я своїм малесеньким словам дам назву їх будиночку «Прийменники». Мої слова такі маленькі, що їм пароля не потрібно. Вони і так зможуть розпізнати своїх мешканців будинку.

IV.           Осмислення нового матеріалу.

        Прочитайте казку на ст. 36-37 частинами і відповідно переказуючи, розфарбуйте будиночки на малюнку ст. 35.

        Запишіть назви будиночків та слова, які відповідають на запитання-паролі до кожного будиночку.

V.               Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.

        Кому сподобалася казка?

        У першому будинку живуть слова, які дають назви предметам. Відповідають на запитання Хто? Що? Як вони називаються? (Іменники)

        У другому будиночку – слова, що називають ознаки предметів. Відповідають на запитання Який? Яка? Яке? Які? Як вони називаються? (Прикметники)

        Слова з третього будиночку називають дії предметів. Вівдповідають на запитання Що робить? Що робив? Що зробив? Як вони називаються? (Дієслова)

        У четвертому живуть маленькі слова. Вони допомагають усім іншим, прислужують. Відповідають на запитання... (Якщо учні запам’ятали казку, вони заперечують).



VI.           Самостійна робота із самоперевіркою за зразком.
1)                  Фронтальна робота.
        Виконайте завдання Вовчика.
Поселіть слова у будиночки, скориставшись алгоритмом. (Учні читають алгоритм із дошки хором).
Алгоритм
  1. На яке питання відповідає?
  2. Що означає?
  3. Якою є частиною мови?
(Завдання на екрані телевізора).
2)                  Робота в парах.
        Дуже любить Зайчик роботу в парах і тому просить вас виконати завдання.
(Кожна пара отримує аркуш зі словами. Учні чипляють аркуші на відповідний будинок).
Зразки завдань:
а)         Сова, бджола, Оля.
б)         Веселий, земна, жовте.
в)         Працює, іде, сплять.
г)         У, на, під.
д)         День, ніч, дощ.
є)         Біля, над, через.
ж)        Лисичка, заєць, їжак.
з)         Великий, темний, круглий.
и)        Летить, сидять, малює.
3)                  Фізкультхвилинка.
(Грамзапис пісні «Хочу на море»).
4)                  Робота з підручником.
        Прочитайте на ст. 38 поради Мудрої Сови, щоб знати значення чи поділ слів за частинами мови.
5)                  Самостійна робота.
Візьміть аркуш з казковими будиночками
Прочитайте слова, записані під будиночками
(береза, жовтий, пісня, малювати, гарна, їде, під)
Стомилися ці слова після роботи, розселіть їх по будиночках для відпочинку. Уважно слухайте мої вказівки.
        Візьміть оливчик синього кольору і підкресліть слова, які живуть у першому будинку (іменники), перевірте за зразком. У кого вийшло так само, як у зразку?
        Тепер візьміть жовтий олівець і підкресліть прикметнипки.
        Тепер червоним дієслова.
        Зеленим підкресліть прийменники.
        Молодці! Чого ми навчилися на уроці?
Давайте тепер перевіримо, чи правильно ми розселили слова на початку уроку.
Сніжинки, земля, дерева – це .....
Біленькі, легенькі – це .....
Падають, кружляють – це ....
На, у, над – це ......
VII.        Рефлексія діяльності.
        На зворотньому боці казкового дерева ви бачите сонечко. Намалюйте йому посмішку залежно від вашого настрою.
VIII.    Д/З.

        Закінчити розмальовувати малюнок.

        Впр. 82, правило ст. 38

Немає коментарів:

Дописати коментар