ЗВЕРТАННЯ. ПРАВИЛА ЗВЕРТАННЯ
Конспект уроку для
2 класу з курсу «Навколишній світ»
за підручником Т.О.Пушкарьової «Навколишній світ 2 клас. 3 ч.»
Вікторія
Кравченко, вчитель початкових
класів
КЗ «НВК
Сватівська ЗОШ І ступеня-гімназія»
Мета : ознайомити учнів з
різними формами звертання, розширити їх уявлення про дану форму спілкування і
словниковий запас, необхідний для цього; розвивати мовлення, увагу,
комунікабельні здібності; виховувати повагу до старших, товариськість.
Обладнання : м’яч, наочність для
творчого завдання , «Правила вітання», «Правила звертання», піктограми, малюнки
для привітання.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
1.
Гра
«Упіймай м’яч»
·
Якими словами люди
починають свій день? (Доброго ранку!)
·
Зазеленіє навіть пень,
коли почує: « …!» (Добрий день!)
·
Не бачив друга триста
літ? Скоріш скажи йому: «…!» (Привіт!)
·
Кожне слово для людей
має значення. На прощання говори: «... !» (До побачення!)
·
Які ще слова
ввічливості ви чуєте протягом дня? (Дякую!, Добрий вечір!, На добраніч!,
Вибач!, Будь ласка!)
·
Як називають людей, які
використовують ці слова у своїй мові? (Вихованими, культурними, ввічливими)
2.
Творче
завдання
-
З’єднайте стрілками вислови І
стовпчика з відповідними словами ІІ стовпчика.
Доброго
ранку! Подяка
До
побачення!
Запрошення
Вибачте! Прощання
Просимо
до столу!
Вітання
Щиро
дякую! Вибачення
Спасибі!
-
Які ще слова-вітання ви
знаєте? (Здрастуйте! Привіт!)
3.
Озвучування
малюнків словами-вітаннями (На дошці малюнки)
-
Якими вітаннями ви
озвучите кожен із малюнків?
Примітка:
Формами «Доброго ранку!», «Доброго дня!», «Здрастуйте!» користуються всі – і
дорослі, і малі, а словом «Привіт!» можуть вітатися тільки близькі між собою
люди, товариші та ровесники. Зі словом «Привіт!» звертатися до старших
неприпустимо, це свідчить про невихованість.
4.
Гра
«Продовжіть речення»
-
Давайте згадаємо
правила вітання! Для цього ви повинні продовжити речення.
ПРАВИЛА
ВІТАННЯ
·
Куди б ви не прийшли,
привітайтеся з … (усіма присутніми.)
·
Завжди вітайся з …
(усіма знайомими.)
·
Якщо ви здалеку
помітили знайомого, не кричіть через усю вулицю – можна просто … (помахати йому
рукою.)
·
Не … сидячи.
(вітайтеся)
ІІІ Постановка навчального завдання
-
Поміркуйте, пригадайте
ситуації, коли хотіли звернутися з проханням до мами, до друга, з питанням до
незнайомої людини?
(Вияснити ситуації)
-
А чи були такі
ситуації, коли ви не знали, як звернутися до когось з якимось проханням?
(Діти вагаються
підібрати такі слова, бо мало знають, але розуміють, що в найрізноманітніших
життєвих ситуаціях знання таких слів необхідне.)
ІV Повідомлення теми уроку
-
Тож тема нашого уроку:
«Звертання. Правила звертання»
V Викладення нового матеріалу
1.
Піктограми
«Я і мої емоції»
·
Піктограма
– це зображення облич людей у різному емоційному стані. (смайлики)
-
Перед вами піктограми,
ви повинні розпізнати настрій (емоції) і дати найменування кожній піктограмі.
(«Весела», «сумна», «зла», …)
Робота в зошитах-підручниках (№2)
2.
Фізкультхвилинка
«Мімічна гімнастика»
1. ПОДИВ Наморщити
лоба, підняти брови. Розслабитися.
2. СЕРДИТИЙ Звести брови, насупитися. Розслабитися.
3. БАЙДУЖІСТЬ (мені все одно) Розслабити
брови, закотити очі.
4. СТРАХ, ЖАХ Розширити очі, рот відкритий, руки
стиснуті в кулаки, все тіло напружене. Розслабитися.
5. ГИДЛИВІСТЬ (вдихаю неприємний запах) Розслабити
ніздрі, зморщити носа. Розслабитися.
6. ПРЕЗИРЛИВІСТЬ Стиснути губи,
примружити очі. Розслабитися.
7. ВЕСЕЛО (он я який!) Усміхнутися,
підморгнути.
3.
Рольові
ігри «Правильно – неправильно»
(Завдання
№3 виконати спочатку в формі рольової
гри, а потім – в зошиті-підручнику)
4.
Складання
правил звертання відповідаючи на питання
·
Як треба звертатися до
дорослих людей?
Звертатися треба до
дорослих людей на «ВИ»!
|
·
Куди треба дивитися,
коли вітаєшся і розмовляєш з людиною?
Дивіться людині в очі,
коли вітаєтеся і розмовляєте з нею.
|
·
Які треба вживати слова
в мовленні при звертанні?
Вживайте «чарівні слова»
у мовленні при звертанні до дорослих людей і однолітків.
|
·
Якщо вам треба
звернутися до людини, а вона в цей час розмовляє з кимось?
Ніколи не перебивайте
розмову інших людей, а дочекайтеся, коли вони закінчать спілкуватися.
|
·
Як треба поводитися,
коли розмовляють дорослі?
Коли розмовляють
дорослі, не втручайтеся в їхню розмову і не додавайте щось своє, якщо вас не
питають.
|
VІ Закріплення вивченого матеріалу
1. Тренувальні вправи
№4, №5 с.22.
2. Самостійна робота
№6 с.23.
VІІ Підсумок уроку
-
Що нового ви дізналися
на уроці?
-
Що сподобалося
найбільше ?
Немає коментарів:
Дописати коментар