КЗ «НВК Сватівська ЗОШ І ступеня - гімназія»
Школярі читають, рахують, малюють.
Однорідні члени речення.
Головні і другорядні однорідні члени речення
Розробка уроку з української мови для 4 класу
з використанням здоров’язберігаючих технологій
Підготувала та провела
вчитель початкових
класів
спеціаліст вищої
кваліфікаційної
категорії
Северіна Надія
Миколаївна
Тема: Однорідні члени речення. Головні
і другорядні однорідні члени речення
Мета: формувати поняття про однорідні
члени речення, розвивати мовленнєву компетентність. Виховувати бажання
милуватися природою та дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: таблиця «Однорідні члени речення», мішечок ( 15х15,
усередині – йодована сіль), відео фізкультхвилинки «Ялинка», комп’ютер,
підручник «Українська мова» М. С.
Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко.
Хід уроку:
І.
Актуалізація знань і фіксація утруднень у діяльності.
Вправа «Мозковий штурм»
- Що виражає речення? Які ви знаєте речення за метою висловлювання?
- Що є граматичною основою речення?
ІІ.
Мотивація до навчальної діяльності
Бесіда
Ви вже знаєте, що речення – це окрема родина.
У реченні є головні та другорядні члени, але всі вони важливі для речення, бо
кожен з них виконує певну роботу. Усі члени речення пов’язані між собою.
Але є ще члени речення із цієї родини. Що це ?
Настя, Оксана, Ярослав і Тарас
прочитали цікаву книжку.
Вправи для покращення
зору
Ø Замружити й відкрити очі.
Ø Покліпати швидко-швидко.
Ø Пальчик піднести до
носика, звести очі вгору, подивитися вдалину. (2-3 рази).
Ø Написати носиком букву а, і.
Колективна робота. Впр. 66.
Назвати однорідні члени
речення та спосіб їх поєднання.
Дві хмароньки пливли кудись в убранні золотім
і мовчки зупинилися над краєм чарівним.
Річки ясні жемчужились, шуміли і пливли.
Лани
зливались
з луками, пахтіли і цвіли.
ІІІ.
Первинне сприйняття матеріалу
1. Робота з правилом с. 36
Однорідні члени
речення поєднують за допомогою слів і(й), та, а, але, проте та ін. Це сполучники.
Між двома однорідними
членами перед сполучником і (й), та кому
не ставлять.
Перед сполучниками а, але кому ставлять завжди.
2. Читання правила учнями
ІV. Фізкультхвилинка (відео)
Під час фізкультхвилинки діти слідкують
за рухами ялинки:
клипають очима, поводять ними в різні сторони;
роблять нахили головою, тулубом;
піднімають по черзі руки та стрибають на
лівій, правій та обох ногах.
Допомагає виконувати вправи ритмічна музика,
що також сприяє підвищенню працездатності, посилює увагу, стимулює мислення.
V. Застосування отриманих
знань.
1. Колективна робота впр. 68.
- За допомогою
сполучників та інтонації перелічування усно об’єднай
речення кожної групи в одне так, щоб не повторювались ті самі слова.
1. У нічному небі яскраво світять зорі.
У нічному небі яскраво світить місяць.
2. Я дуже люблю Україну.
Я дуже
люблю рідний край.
Я дуже люблю свою родину.
- Запиши утворені речення. Підкресли однорідні члени
Пальчикова
гімнастика
Це — дідусь,
А це — бабуся,
Це — татусь,
А це — матуся.
А малюк, звичайно, — я.
Ось і вся моя сім'я.
Методичні рекомендації. Треба почергово згинати пальчики до долоньки, а зі словами:
«Ось і вся моя сім’я», — другою рукою охопити весь кулачок. Завдання виконується з обома руками почергово.
2. Самостійна робота
Учні посадили в саду……
Учні в школі пишуть….
В теплі краї відлітають…..
Дерева від вітру щумлять…….
Вчитель пропонує поширити
речення, поставити потрібні розділові знаки та записати.
Використання сольових
мішечків
Під час письма для профілактики
сколіозу діти тримають на голові сольові мішечки, щоб не нахилятися низько над
зошитом та тримати рівну поставу.
3. Інструктаж із виконання
домашнього завдання. Впр. 69
1. Учися читати інтонаційно правильно! Керуйся правилом. (с. 36)
Ця весела, рухлива і голосиста пташка
годується насінням ялини.
Пташки дуже охайні. Кожну пір’ їнку дзьобом
перебирають, розправляють.
Упав шуліка, але
не вполював синицю.
Олег змайстрував
годівницю для птахів і повісив на дереві.
2. Спиши. У першому й останньому
реченнях підкресли головні
та другорядні члени.
3. Поясни написання
слів пір’їнку, розправляють.
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Незакінчене речення»
Ми закріпили знання про….
Довідалися про…
Побажання та
релаксаційна пауза (самомасаж вух, носа, очей, долоньок)
-
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай
тепло твої повнить груди.
Викопай
і почисть криницю,
Нагодуй узимку пташину,
Вислухай
і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро
повинна творити.
Немає коментарів:
Дописати коментар