вівторок, 24 січня 2017 р.

Захист дослідницько-пошукового проекту в 4 класі з теми: «Японія – країна сонця, що сходить»

КЗ «НВК Сватівська ЗОШ І ст.-гімназія»


Захист дослідницько-пошукового проекту в 4 класі з теми:
«Японія – країна сонця, що сходить»

Підготувала: Кравченко Вікторія Анатоліївна,

                                                                             вчитель початкових класів,

                                                        спеціаліст І категорії




Тема розділу: Країни «великої сімки» - США, Японія, Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Канада.
Тема уроку: Японія – країна сонця, що сходить (дослідницько-пошуковий проект)
Мета: дати уявлення про географічне положення, державний устрій, природничі особливості країни  Японії; познайомити з художньою культурою Японії (ікебана, орігамі, хокку) та зі звичаями і традиціями японського народу (святами, одягом, кулінарією, особливостями архітектури); розширити кругозір учнів; спостерігати за особливостями національного світосприйняття японського народу; розвивати пізнавальну активність і творчі здібності учнів, уміння аналізувати й узагальнювати подану інформацію;  розкрити взаємозв’язок уяви і творчості; виховувати інтерес і повагу до культури інших народів; сприяти моральному, естетичному вихованню почуттів любові до культури Японії.
Форма роботи: захист дослідницько-пошукового проекту.
Тривалість: два тижні.
Хід роботи над проектом:
І етап: Стратегія проекту.
Визначення теми, мети і завдань.
ІІ етап: Планування проекту.
1.     Ознайомлення учнів із загальною темою і провідною проблемою.
У підручнику «Навколишній світ» вміщено небагато інформації про Японію і пропонується дізнатися про чудові японські традиції і спробувати влаштувати в класі свято, присвячене цим традиціям.
Тому саме завдання підручника «Навколишній світ» з цієї теми спонукали учнів класу створити спеціальний проект із теми «Японія – країна сонця, що сходить».
2.     Формування груп для проведення дослідження (вибір учнями тем групових проектів)


І група – екскурсоводи
ІІ група – народознавці
ІІІ група – майстри
ІV група – кулінари


ІІІ етап: Реалізація проекту.


1.     Складання учнями плану роботи над проектом.
2.     Визначення джерел інформації.
3.     Самостійна пошукова робота учнів.
І група. Ключове питання групи «Екскурсоводів» - знайти інформацію про географічне положення, державний устрій, природничі особливості країни – Японії. (Для виконання цього завдання діти перечитували «Енциклопедії», шукали інформацію в Інтернеті, працювали в бібліотеці.)
ІІ група. Ключове питання «Народознавців» - знайти інформацію про традиційні свята, одяг, особливості архітектури, бойове мистецтво. (Для виконання цього завдання діти шукали інформацію в Інтернеті.)
ІІІ група. Ключове питання групи «Майстри» - дослідити, як поети оспівували природу в японських віршах, скласти власні хокку; знайти інформацію про хокку (способи їх побудови, тематику); створити власні саморобки: орігамі  та ікебана.
ІV група. Ключове питання групи «Кулінари» - знайти рецепти традиційних страв японської кухні, знайти інформацію про чайну церемонію. При підготовці група залучила батьків для приготування однієї  зі страв (суші).
4.     Очікуванні результати.
Виготовлення освітнього продукту:
1.     Створення книжки-планшета «Японія – країна сонця, що сходить».
2.     Папка-додаток до книжки.
3.     Виставка власних саморобок : ікебана, орігамі.
ІV етап. Обговорення та презентація групами проекту.






Хід уроку:
І  Організаційний момент.
ІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель: Сьогодні в нас незвичайний урок з навколишнього світу. Все, про що ми будемо говорити, незвичайне: незвичайні люди, незвичайна країна, незвичайні культура і традиції. Жителі цієї країни називають свою Батьківщину «Країною сонця, що сходить». Я сподіваюсь, що ви здогадались, про що піде мова.
Учні: Мова піде про Японію, про японців, про японські традиції.
Учитель: У підручнику «Навколишній світ» вміщено небагато інформації про Японію і пропонується дізнатися про чудові Японські традиції і спробувати влаштувати в класі свято, присвячене цим традиціям. Тому саме завдання  підручника «Навколишній світ» з цієї теми спонукали учнів нашого класу створити спеціальний проект з теми «Японія – країна сонця, що сходить». Були сформовані групи для проведення дослідження:  «Екскурсоводи», «Народознавці», «Майстри», «Кулінари». І сьогоднішній наш урок – захист цього проекту.
ІІІ Звіт групи «Екскурсоводи».
(Виступ представників групи  на фоні презентації матеріалу з теми.)
·        Японія – держава в Східній Азії.
Її площа – 377 тис. км (60 місце в світі).
Столиця – Токіо.
Офіційна мова – японська.
Державний устрій – конституційна монархія.
Населення – близько 127 млн.
Прапор – це біле полотно з великим червоним колом по середині, уособлює сонце, яке сходить.
Як державний герб Японії використовується імператорська печатка – символ у вигляді жовтої або оранжевої 16-ти пелюсткової хризантеми. Хризантема символізує сонце.
·        Японію омивають Японське море на заході і Тихий океан – на сході.
·        Країна розташована на островах Японського архіпелагу. Усього налічується більше 4000 островів. Серед них є чотири найбільших.
о. Хоккайдо      540 км (довжина острова з півночі на південь)
о. Хонсю            1300 км
о. Сікоку             250км
о. Кюсю              320км
Учитель: Відкрийте підручник-зошит «Навколишній світ» на с.66 і зробіть записи в завд. №10.
·        Японія – гірська країна з величезними лісовими масивами. На її території знаходиться більше 200 вулканів, більшість із них – діючі. За рік у Країні сонця, що сходить, буває до 1500 землетрусів.
·        Найвища гора Японії – вулкан Фудзи. Європейці називають гору Фудзияма, а японці – Фудзисан. Це священна і шанована гора.
Учитель: Обчисліть значення виразу, і ви дізнаєтесь висоту Фудзи.
(1776 – 1000) + 500 х 3 х 2 = …
Учень: Висота Фудзи – 3776 метрів.
·        Державний устрій – конституційна монархія.
Голова держави – імператор (Акіхіто 125-й імператор Японії з 1989 року.)
Виконавча влада зосереджена у прем’єр-міністра (Прем’єр-міністр Японії з 2009 року – Хатояма Юкіо.)
Законодавча влада належить Парламенту.
Судова влада – Верховний Суд Японії.
·        Японський менталітет:


-         Любов до природи;
-         Особлива система виховання;
-         Повага національних обрядів і традицій;
-         Вшанування уряду;
-         Дисциплінованість;
-         Працелюбність;
-         Бажання пізнавати і вчитися.
       Учитель: Напевно тому Японія є однією з високорозвинених країн світу.
·        Адміністративно-територіальний поділ
Складається з 47 адміністративних одиниць – префектур.
Столиця – Токіо.
·        Населення 127 млн.
99% населення – японці.
19 місце за щільністю населення.
Найвищий показник в світі тривалості життя: 85 років – для жінок; 78 років – для чоловіків.
Майже 4/5 населення Японії – міські жителі.
Найбільші міста: Токіо, Йокогама, Осака, Нагая, Саппоро, Кобе, Кіото, Фукуока, Кавасакі, Хіросіма. (Показ на карті.)
 Учитель: Відкрийте завдання №11 на с.66. Прочитай завдання …
Завдання: Знайди на карті міста Кіото, Осака, Хіросіма. Підпиши їх на малюнку (с.65).
(Робота з картою.)
·        Японія є єдиною країною в світі, проти якої було застосовано ядерну зброю. Ядерні атаки японських міст Хіросіма і Нагасакі здійснені збройними силами США наприкінці Другої світової війни. 6 серпня 1945 року атомна бомба «Малюк» була скинута на Хіросіму, а 9 серпня 1945 року бомба «Товстун» - на Нагасакі.
З серпня по грудень 1945 року загальна кількість тих, які померли від ран і хвороб, спричинених радіацією, склала близько півмільйона чоловік в обох містах.
Учитель: Пропоную вшанувати пам'ять загиблих  мовчанням.
(Діти піднімаються з місць. Хвилина мовчання.)
Учитель: Ми повинні завжди пам’ятати про те, що дуже легко можна зруйнувати світ, коли люди нерозумно використовували ядерну енергію, джерелом якої є деякі корисні копалини, зокрема, уран.
·         Корисні копалини Японії: вугілля, залізна руда, сірка, марганцеві руди, нафта, мідні руди, а також золото, срібло і ртуть. Своїми корисними копалинами Японія забезпечена на 2%, все інше – імпорт.
·        Клімат коливається від холодних температур на півночі до субтропічних на півдні. Клімат також залежить від сезонних вітрів.
Природі властиві й грізні явища – землетруси та цунамі.
        Учитель: Минулого року стався землетрус, який спричинив цунамі. Під час стихійного лиха відбувся викид радіації в атмосферу.
·        Флора Японії. Ліси вкривають більше 66% країни. Флора Японії нараховує близько 7000 видів дерев та 3000 видів трав. (… ялина, бамбук, пальми, фікуси, орхідеї…)
·        Фауна Японії нараховує 270 видів ссавців, близько 800 видів птахів, 110 видів плазунів. В морях, які омивають країну, мешкає близько 600 видів риб.
В Японії зустрічаються бурі та чорні ведмеді, вовки, борсуки, єнотоподібні собаки, видри і зайці, японські макаки, антилопи, саламандри. Із птахів зустрічаються дятли, ластівки, журавлі, орли, сови. Прісноводні риби – короп, сом, вугор. Промислові риби прибережних вод: тихоокеанський оселедець, тунець, камбала. Є також краби, креветки.
Учитель: Дякуємо за цікаву інформацію. До слова запрошуємо ІІ групу «Народознавці».
ІV   Звіт групи «Народознавці».
1.     Особливості традиційних будівель
           Я хочу познайомити з особливостями традиційних японських  будівель.
           Зверніть увагу, які яскраві, незвичайні, схожі на казкові будинки, -   
           храми.                   
Японські храми - пагоди. Будівля японського храму схожа на витончену легку вежу. Кожен поверх має свій дах. Особливості таких дахів – підняті догори кінці.
Сильні вітри і землетруси  бувають в гірській Японії часто, це враховується в будівництві. Японські будинки не мають стін в нашому розумінні. В Японії будують тільки ребра стін, а між ними роблять переносні ширми. Коли всередині горить світло, такий будинок схожий на ліхтарик.
З метою провітрювання через вологий клімат будинок піднятий над рівнем землі приблизно на 60 см.
2.     Традиційний одяг  у Японії – кімоно.
Кімоно – традиційний чоловічий і жіночий одяг японців – прямий халат з поясом і широкими рукавами. На виготовлення кімоно йде 9 метрів тканини.
Малюнок на кімоно може розповісти цілу історію, наприклад, журавлі символізують вдачу, метелики – щастя, хризантеми – довголіття, піони – вказують  на благородну і знамениту людину. Навіть наймодніші  японки полюбляють одягатися так, як їх прабабусі і бабусі прабабусь.
3.     Традиційні свята
Японці дуже люблять свята. Пишні барвисті паради, традиційні костюми і національна музика роблять свято незабутнім.
Новий рік називається – О-сьогацу. Є прикмета, що пучок соломи з апельсином – на вдачу в Новому році. Дуже популярний в Японії звичай відзначати все «вперше зроблене» в новому році.
В Японії є свята:


-         День повноліття;
-         День заснування держави;
-         День весняного рівнодення;
-         День зелені;
-         День Конституції;
-         День відпочинку;
-         День дітей;
-         День моря;
-         День людей похилого віку;
-         День осіннього рівнодення;
-         День спорту;
-         День культури;
-         День праці;
-         День народження Імператора Акіхіто.


Учитель: Скажіть, що таке сакура.
Учень: Сакура – японська декоративна вишня. Це символ Японії.
Свято квітучої вишні (Ханамі) – один з прадавніх обрядів японців.
Учитель: Пропоную і вам помилуватися красою і відчути атмосферу цього свята. («Японський танок» на фоні презентації «Квітуча сакура»).
4.     Бойові мистецтва.
Учитель: Такі бойові мистецтва як дзюдо, фехтування, карате та інші зародилися  в Японії. Вони дуже популярні в світі. Ми не є виключенням. Серед учнів нашого класу є також шанувальники  карате.

(Кати як прийоми карате.)
Учитель: Можливо, хтось ще може доповнити про Японію?
-         Дітям в Японії все дозволяється  до шести років, а потім їх виховують дуже суворо.
-         В японських містах дуже чисто. Ніхто там на вулиці не кидає сміття.
-         Всі дівчатка вчаться мистецтву ікебана.
-         В Японії в гості не ходять  без запрошення. Навіть до родичів. А якщо приходять, то їм треба багато разів вибачитися. І далі порога їх не пустять. Бо про зустріч треба домовлятися заздалегідь.
-         Японці поклоняються природі . І в кожному саду обов’язково є каміння.
-         Японці – ввічливий народ. А діти дуже поважають своїх вчителів.
-         Учні в японських школах дуже дисципліновані, тому в одному класі може навчатися 50 учнів.
V Динамічна пауза «Міміка і жести японців». (Діти піднімаються біля парт.)
Учитель: Уявимо, що ми – японці. Як і багато іншого, система жестів у японців зовсім своєрідна:
1)    Якщо людина зєднала  вказівний і великий палець у вигляді кола, то бажає показать, що в неї все добре «окей», то в Японії це вказує на бажання отримати гроші.
2)    Жест запрошення у японців співпадає з нашим жестом прощання – долоню відвертають від себе і розхитують нею вперед і назад.
3)    А наш жест привітання – долоня, повернута до співбесідника розхитується вліво-вправо – розуміється японцями як жест прощання.
4)    Говорячи «я», європеєць вкаже на свої груди, японець прикладе вказівний палець до свого носа.
5)    Поза задумливості в європейській традиції – долоня на лобі. Японець в задумливості схрещує руки на грудях.
6)    Аплодують японці долонями, не направленими по діагоналі одна до одної, а витягнутими прямо.
7)    Коли ми хочемо натякнути, що хтось не сповна розуму, то крутимо пальцем біля скроні. Японець в цій ситуації підносить до скроні кулак і раптово розгинає пальці.
8)    Коли японець приставляє вказівні пальці до голови подібно до рожок, то це означає, що хтось дуже злий.

VІ Звіт групи «Творці»
Художня культура Японії охоплює такі види мистецтва:
1.     Каліграфія – красиве письмо пензликом і тушшю.
2.     Бонсай – в перекладі означає «культура вирощування в невеличкому посуді: горщику, підносі, тарілці» карликові дерева.
3.     Ікебана – традиційне японське мистецтво, створення композицій із зрізаних квітів, бруньок в спеціальних посудинах  і розміщення їх в інтер’єрі.
4.     Хокку – жанр японської поезії.
Хокку – ліричний вірш без рими, який складається із трьох рядків, утворений на виразних деталях, частіше всього присвячений природі.
Будова хокку: 1 рядок – 5 складів;
                            2 рядок – 7 складів;
                            3 рядок – 5 складів.
Тематика хокку: про життя, про рідний край, про роботу, про природу, про мистецтво.


Пучечок трави.
Бється, тремтить під вітром
Її серденько…
                         Ісса
З гілки на гілку
Тихо збігають краплі…
Дощик навесні.
                        Басьо



5.     Орігамі – це давнє японське складання фігурок з паперу.
-         Давайте разом складемо паперового журавля. Робіть так.
1)    Зігніть квадратний листок по діагоналі.
2)    Складіть по вертикальній осі.
3)    Утворіть квадрат із верхнього трикутника.
4)    Переверніть.
5)    Перекиньте трикутник праворуч.
6)    Випряміть кут у квадрат.
7)    Складіть верхній шар бічних куточків до середини.
8)    Відігніть їх назад.
9)    Розверніть верхній шар по лініях перегину вгору.
10)Переверніть фігуру.
11)Зробіть перегини до середини.
12)Розверніть верхній шар по лініях перегину вгору.
13)Зігніть бічні кути верхнього шару до середини.
14)Переверніть.
15)Зігніть бічні кути верхнього шару до середини.
16)Лівий нижній кут зігніть всередину вгору.
17)Те ж саме зробіть з правим кутом.
18)Зігніть один з кутів всередину.
19)Розпряміть «голову» і «хвіст», розсуньте «Крила» і надуйте фігурку.
20)Журавель готовий.
- Для японця журавель символізує довголіття і процвітання. А ще журавель символізує надію. Згідно до одного з повірїв, бажання людини збувається, якщо скласти з паперу тисячу журавлів.
VІІ   Звіт групи «Кулінари».
VІІІ Презентація продукту творчості.
Учитель: Результатом  нашої співпраці є ось ця книжка-планшет «Японія – країна сонця, що сходить» і папка-додаток до книжки.
Я вам дякую за плідну співпрацю!




Немає коментарів:

Дописати коментар